טיפולים של בוגרים 35-50 ש"ח  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
עיסוי רפואי | הדרכת הורים | פסיכותרפיה | רפלקסולוגיה ועוד
  על מה ילדים חולמים

על מה ילדים חולמים?

מאת: ד"ר לטם אלוש
(PhD -פסיכותרפיה הוליסטית).

האם החלומות של הילדים שונים מן החלומות של המבוגרים?  התשובה היא – בהחלט כן.

חלומות של ילדים עד גיל חמש, הם פשוטים מאוד, וקלים להבנה. לדוגמה, אם ילד מפחד ממכשפות, הוא יחלום שמכשפה רודפת אחריו. אין פירוש נסתר מאחורי החלומות של הילדים, והילד עצמו יוכל להגיד להורה מה המשמעות של החלום. אז בעצם, למה חלומות מסתבכים אחרי גיל חמש? לכל אדם יש דברים מהם הוא פוחד במיוחד, או דברים איתם קשה לו להתמודד (המוות שהינו בלתי נמנע, הפחד להזדקן וכדומה). בתור ילדים, הפחדים מאוד מעסיקים אותנו, ולכן נפוץ מאוד לשמוע ילדים שאומרים, כי הם לא רוצים למות אף פעם.

אחרי גיל חמש, מתפתחים בחיינו מנגנוני הגנה שנועדו להגן עלינו מהפחדים האלה, ושמונעים מאיתנו להתעסק בכל מיני מחשבות מפחידות- כמו המחשבה מה קורה לי אחרי המוות- המחשבה מה קורה אחרי המוות, הופכת לאמונה, ובכך נותנת לנו שלוות נפש. לכן, אפשר לשמוע מבוגרים צוחקים על המוות, אומרים שהם רוצים למות בגיל 80 לפני הזקנה, בעוד שילדים לפני גיל חמש כמעט ולא מסוגלים לצחוק על הנושא, שכן הוא מפחיד אותם. מנגנוני ההגנה האלה נועדו לשמור עלינו, והם שומרים את הפחדים עמוק בתוך הלא מודע שלנו. כשאנו ערים, הדלת בין המודע ללא מודע סגורה היטב, והמוח שומר שתכנים מפחידים לא ייכנסו למודע, שומר על הדלת סגורה. כשאנו ישנים, השמירה מתרופפת, ותכנים מפחידים מצליחים לחדור למודע- מצליחים לחדור לחלום. אך גם כשאנו ישנים המוח עדיין שומר עלינו, וגורם לפחדים שנכנסו לחלום, להיכנס בתחפושת. כך קורה שלעיתים אנו מתעוררים מחלום, עם תחושת פחד חזקה, ובעצם בחלום לא קרה משהו  מפחיד כלל.

אם כן, בקרב ילדים עד גיל חמש, אין עדיין מנגנוני הגנה, וכך אין תחפושות, והחלום מופיע עם מסר ברור. ילד בן ארבע וחצי סיפר לי פעם, כי הוא חלם שהוא רצה סוכרייה ואימא שלו לא הסכימה לקנות לו, הילד הלך בחלום ברגל עד כפר סבא- עד לבית של סבא וסבתא, ושם נתנו לו לאכול הרבה סוכריות. שאלתי את הילד מה החלום אומר- והילד ענה מייד, שאימא אף פעם לא מרשה לו דברים כיפיים, ואצל סבא וסבתא הכול מותר. אז אם יש לכם ילדים מתחת לגיל חמש, ואתם רוצים לדעת מה הם חושבים, פשוט תשאלו אותם, על מה הם חולמים. 

 

 
טלפון: 077-4304336/7     כתובת: הגיבורים 67, חדרה.   www.henot.co.il
 
מבצעים רק בדף הפייסבוק שלנו  
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים